Transport drogowy należy do najczęściej wykorzystywanych form transportu na świecie. Przede wszystkim ze względu na możliwość pokonywania krótkich, jak i długich tras. Ale to nie jedyne zalety transportu drogowego. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z transportu drogowego.

Transport drogowy – definicja

Transport drogowy definiowany jest w różnoraki sposób. Jeśli zastanawiasz się, co to jest transport drogowy, musisz wiedzieć, że nieco inaczej traktowany jest potocznie, a inaczej według obowiązujących przepisów prawa. W mowie potocznej rozumiany jest jako przewóz rzeczy z jednego punktu do drugiego. Ponadto przez osoby spoza branży, pojęcie transportu stosowane jest zamiennie z przewozem. Tymczasem w rzeczywistości, pomiędzy transportem i przewozem występują zauważalne różnice. Aby zrozumieć istotę transportu należy przytoczyć jego definicję ustawową. A żeby to zrobić, należy podkreślić, że transport drogowy może być krajowy, jak i międzynarodowy.

Krajowy transport drogowy

Według definicji zawartej w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, pojęcie transportu drogowego krajowego, czyli takiego, który odbywa się na terenie kraju, oznacza podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży i przejazdu oraz droga znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli szukasz sprawdzonej firmy transportowej dla siebie lub swojej firmy, zadzwoń do nas + 48 782 352 543. Nasi specjaliści przygotują ofertę idealnie odpowiadającą Twoim potrzebom.

Transport drogowy międzynarodowy

Oczywiście transport może odbywać się również poza granicami kraju. Wówczas zgodnie z definicją zawartą w ustawie o transporcie drogowym, transport drogowy rozumiany jest, jako podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym i docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Akty prawne regulujące funkcjonowanie transportu drogowego w Polsce

Akty prawne regulujące funkcjonowanie transportu drogowego w Polsce to przede wszystkim akty rangi ustawowej i rozporządzenia. Niemniej są również Wśród najważniejszych ustaw regulujących transport drogowy w Polsce wymienić należy:

  • ustawę z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
  • ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców,
  • ustawę dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, 
  • ustawę z dnia 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe, 
  • ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych,
  • ustawę z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

Z kolei wśród rozporządzeń regulujących transport drogowy, należy wymienić zwłaszcza Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.

Transport drogowy wady i zalety

Transport drogowy posiada wiele zalet. Ale nie można jednak zapominać o pewnych wadach tej formy transportu.

Zalety transportu drogowego

Zalety transportu drogowego obejmują przede wszystkim możliwość dotarcia w każde miejsce, co jest niemożliwe dla pozostałych rodzajów transportu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że transport drogowy cechuje duża elastyczność pod względem możliwości wykonania usługi. Kolejną zaletą transportu drogowego jest niska cena wykonania usługi. Poza tym transport drogowy umożliwia transport tzw. drobnicy. I, co równie ważne, transport drogowy umożliwia przewóz towarów niebezpiecznych i o szczególnych wymaganiach transportowych. Poza tym wiele firm obecnych na rynku, jak np. Widmetrans świadczy nie tylko typowe usługi transportowe, ale również usługi pokrewne, jak przeprowadzki, przewozy, a nawet lawetowanie.

Transport drogowy – wady

Transport drogowy posiada również pewne wady. Wśród których największą jest większa wypadkowość i dłuższy czas transportu w dalekie punkty dostaw. Zauważalnym problemem transportu drogowego jest również niska efektywność transportu ładunków o dużej masie i liczebności. Coraz więcej mówi się także o większym zanieczyszczeniu środowiska naturalnego.

Transport drogowy w Polsce

Niezależnie od istniejących wad, zalety transportu drogowego są niezaprzeczalne. Dlatego ta gałąź gospodarki nieustannie się rozwija i nic nie zwiastuje, aby coś się miało w tej kwestii zmienić. Z pewnością transport drogowy w Polsce zapewnia wiele firm transportowych. Niemniej jednak stosunkowo wysokie bariery wejścia na krajowy rynek ograniczają w znaczący sposób możliwość pojawienia się nowych konkurentów. Mimo, iż bezpośredni udział transportu drogowego w Polsce nie ma znaczącego wpływu na kształtowanie się PKB, to jego pośredni wpływ na gospodarkę w Polsce jest ogromny. Wpływ pandemii na transport drogowy w kraju był odczuwalny. Jednak liczące się w branży przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, jak Widmetrans, bez problemu poradziły sobie w tej sytuacji. Dlaczego warto korzystać z transportu drogowego? Przede wszystkim dlatego, że jest bardziej konkurencyjny niż pozostałe rodzaje transportu. W przeciwieństwie do transportu kolejowego i lotniczego, umożliwia dopasowanie oferty do oczekiwań i potrzeb klienta.