Wiele osób zastanawia się, jak przygotować przesyłki drobnicowe do transportu. Tzw. drobnica stanowi specyficzny załadunek, który wymaga odpowiedniego zapakowania i przygotowania do transportu. Właściwe przygotowanie ładunku drobnicowego do transportu nie tylko ułatwia pracę pracownikom firmy transportowej, ale zapewnia bezpieczeństwo przewożonym rzeczom. Jak zatem przygotować drobnicę do transportu? O tym poniżej.

Drobnica – co to jest?

Drobnica nazywana jest również ładunkiem drobnicowym. Zalicza się do niej wszystkie ładunki posiadające stosunkowo niewielkie gabaryty oraz zróżnicowane kształty zapakowane w pojedyncze opakowania. Drobnica, jak zresztą sama nazwa wskazuje, obejmuje ładunki o niewielkiej masie. Oczywiście ładunkiem drobnicowym mogą być również ładunki zapakowane w skrzynkach, workach i innych tego typu.

Czym nie jest drobnica?

Drobnicą nie są towary i materiały, które z racji swoich parametrów i obowiązujących przepisów prawa muszą być przewożone w specjalnych warunkach. Przy czym do tych specjalnych warunków zalicza się między innymi niestandardowe rozwiązania, które są konieczne dla przewiezienia ładunku oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury podczas transportu. Zatem do ładunków drobnicowych nie zalicza się między innymi:

  • części towarów niebezpiecznych,
  • towarów ponadgabarytowych,
  • towarów z krótkim terminem ważności,
  • wyrobów farmaceutycznych,
  • wyrobów jubilerskich,
  • żywych roślin oraz zwierząt.

Oczywiście to nie jedyne produkty, których nie zalicza się do drobnicy.

Charakterystyka transportu drobnicowego

Transport drobnicowy to nic innego, jak transport ładunków niewielkich rozmiarów z określonego punktu załadunku do wskazanego w zleceniu punktu rozładunku. Tego typu transport charakteryzuje przede wszystkim mnogość nadawców i odbiorców przesyłek drobnicowych. Duża ilość nadawców i odbiorców
z pewnością wpływa w pewnym stopniu na wydłużenie czasu transportu ładunków. Jak zatem w praktyce wygląda transport drobnicowy? Kierowca firmy transportowej posiada określoną trasę, na której znajdują się przystanki, czyli punkty, do których ma trafić przewożona drobnica. Idealnym przykładem takiego transportu drobnicowego są usługi kurierskie. Transport drobnicowy i ładunki drobnicowe posiadają wiele zalet, w tym:

  • możliwość dopasowania wielkości poszczególnych dostaw do potrzeb klientów,
  • w razie potrzeby jednostkowanie ładunków,
  • dostawa na czas,
  • obniżenie kosztów magazynowania drobnicy, a nawet brak konieczności magazynowania.

Jak przygotować przesyłkę drobnicową do transportu?

Prawidłowe pakowanie przesyłek drobnicowych do transportu zapewnia bezpieczeństwo zawartości paczki, jak i wpływa pozytywnie na zmniejszenie kosztów transportu drobnicowego. Oczywiście nie można zapomnieć o usprawnieniu samego załadunku i rozładunku przesyłek drobnicowych. Pakowanie przesyłek drobnicowych ma zapewnić:

  • bezpieczeństwo ładunku,
  • bezproblemowy załadunek i rozładunek,
  • bezpieczeństwo transportu.

Pamiętać należy, że nadawca przesyłki drobnicowej zobowiązany jest do podania w zleceniu rzeczywistych parametrów ładunku, tj. wagi i wymiarów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że parametry ładunku są zazwyczaj weryfikowane. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia różnic, następuje korekta zlecenia, która wpływa na zmianę kosztów transportu i może wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. 

Podstawowe zasady pakowania przesyłek drobnicowych

Podstawowe zasady pakowania przesyłek drobnicowych powinny być uwzględniane podczas przygotowania paczki przez każdego zleceniodawcę. Kazda przesyłka powinna być opakowana w karton lub tez owinięta w folię z umieszczonymi w widocznym miejscu danymi odbiorcy i nadawcy oraz informacą, jeśli zawartość przesyłki jest szczególnie delikatna ( np. rzeczy szklane). Ułatwi to pracę naszym kurierom oraz zapewni bezpieczeństo Państwa rzeczom.